Zapowiedzi wydawnicze

Sylva Fischerová: Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty

przekład z języka czeskiego: Olga Czernikow
premiera: wiosna 2021

Esej poetycki Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty można czytać jako literacki bedeker, ale zarazem i osobiste wyznanie. Autorka jedzie do Nowego Świata z własnym, na wskroś środkowoeuropejskim bagażem. Opisy spotkań z amerykańskimi studentami, autorami i przyjaciółmi czy relacje z wizyt w galeriach i muzeach przeplatają się ze wspomnieniami z rodzinnych stron i refleksjami o historii, mitach i mentalności Europejczyków.

Anna Zonová: Kara i nagroda

przekład z języka czeskiego: Anna Maślanka
premiera: 13 maja 2021

Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne. Ukazuje całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. „normalizacja” i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

Milo Janáč: Miło, niemiło

Przekład z języka słowackiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska, Tomasz Grabiński
Premiera: wiosna 2021

Traktat współczesnego alkoholika, równie zabawny, co bolesny.
Powieść narodziła się z autobiograficznych wpisów autora w sieciach społecznościowych. Szybka, zwięzła i anegdotyczna, układa się w panoramę życia tętniącego w knajpie jednego małego miasteczka na wschodzie Słowacji i jeden życiorys, w którym życie Milo Janáča przeplata się z literacką fikcją.

W 2019 roku powieść zdobyła Słowacką Nagrodę Literacką Anasoft.