Zapowiedzi wydawnicze

Agnieszka Kołodyńska-Walków: Przy rumuńskim stole. Historie prosto z kuchni

premiera: 12 sierpnia 2021

Pierwsza od ponad trzydziestu lat książka kucharska poświęcona Rumunii i Mołdawii!

Przy rumuńskim stole to smakowite połączenie książki kucharskiej z opowieścią o poszukiwaniu korzeni. Autorka, Agnieszka Kołodyńska-Walków, autorka bloga kulinarnego sniezkagotuje.pl, opisuje losy swojej rodziny, okraszając to czterdziestoma przepisami na najbardziej charakterystyczne potrawy Rumunii i Mołdawii. Kuchnia tych krajów, pełna dojrzałych pomidorów, papryki, bakłażanów i mamałygi, wciąż czeka na odkrycie!

Sylva Fischerová: Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty

przekład z języka czeskiego: Olga Czernikow
premiera: lato 2021

Esej poetycki Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty można czytać jako literacki bedeker, ale zarazem i osobiste wyznanie. Autorka jedzie do Nowego Świata z własnym, na wskroś środkowoeuropejskim bagażem. Opisy spotkań z amerykańskimi studentami, autorami i przyjaciółmi czy relacje z wizyt w galeriach i muzeach przeplatają się ze wspomnieniami z rodzinnych stron i refleksjami o historii, mitach i mentalności Europejczyków.

Milo Janáč: Miło, niemiło

Przekład z języka słowackiego: Katarzyna Dudzic-Grabińska, Tomasz Grabiński
Premiera: lato 2021

Traktat współczesnego alkoholika, równie zabawny, co bolesny.
Powieść narodziła się z autobiograficznych wpisów autora w sieciach społecznościowych. Szybka, zwięzła i anegdotyczna, układa się w panoramę życia tętniącego w knajpie jednego małego miasteczka na wschodzie Słowacji i jeden życiorys, w którym życie Milo Janáča przeplata się z literacką fikcją.

W 2019 roku powieść zdobyła Słowacką Nagrodę Literacką Anasoft.