Pod prąd

Oleg Serebrian w Polsce! 30.11-1.12.2023


Spotkania autorskie wokół książki Pod prąd w przekładzie Radosławy Janowskiej-Lascar:
WARSZAWA | 30 listopada, godz. 18.00, księgarnia „Moda na Czytanie”, ul. Bracka 25, prowadzenie Wojciech Szot
KRAKÓW | 1 grudnia, godz. 18.00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, prowadzenie prof. Kazimierz Jurczak
WROCŁAW | 2 grudnia, godz. 15.30, Hala Stulecia, Wrocławskie Targi Dobrych Książek

W naszej księgarni:

Pod prąd

Oleg Serebrian, Pod prąd
przekład: Radosława Janowska-Lascar

***

premiera: 30 listopada 2023
ISBN 978-83-65989-16-1
Wrocław 2023
13 x 20,5 cm
580 stron
okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce Pod prąd

Pod prąd mołdawskiego pisarza Olega Serebriana to epicka opowieść o samotności, zakazanym uczuciu i pragnieniu bliskości. Łączy w sobie cechy powieści historycznej, społecznej i psychologicznej.
Lata 40. XX wieku. Pochodzący z Bukowiny baron Aleks von Randa to utalentowany matematyk i poliglota z zamożnej rodziny. Pomimo upływu lat żyje bolesnym wspomnieniem młodzieńczej miłości, tocząc ze sobą i ze światem walkę o zachowanie tych uczuć w tajemnicy. Nie pomaga mu w tym duszna atmosfera nazistowskich Niemiec. Zaangażowany w ściśle tajny projekt wojskowy na wyspie Uznam i uwikłany w walkę wywiadów, przeczuwając nadchodzący koniec, spisuje swoje barwne losy.
Czytelnik towarzyszy mu w tej podróży, odwiedzając i sielską Odessę sprzed 1914 roku, i obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. W tle przedstawiona jest panorama Europy Środkowej w burzliwych pierwszych dekadach XX wieku, ze wszystkimi jej blaskami i cieniami – wybitnymi intelektualistami, przemianami społecznymi i kulturowymi, okrucieństwami pierwszej i drugiej wojny światowej.
Baron von Randa stopniowo odsłania swoje tajemnice, a wraz z nimi wielką wrażliwość, tłumione emocje i rozczarowania. Początkowo pełen wielkich marzeń i nadziei, stopniowo pogrąża się w głębokiej depresji, a wszystkie jego wybory zdają się prowadzić do tragicznego końca.
Po latach na wyspę Uznam przybywa jego krewny, Woldemar Skawronsky. Kto i dlaczego od półwiecza opiekuje się grobem barona?

O autorze

Oleg Serebrian (ur. 1963) – mołdawski polityk, politolog, dyplomata i pisarz. Od 2022 wicepremier ds. reintegracji z Naddniestrzem w rządzie Mołdawii. Więcej