Guwernantka

W naszej księgarni:

Okładka książki: Guwernantka

Vladimír Macura, Guwernantka
Przekład: Olga Czernikow, Michał Kunik
Projekt okładki: Paulina Zielona
***
ISBN 978-83-65989-00-0
Wrocław 2018
13 x 20,5 cm, 256 stron
okładka miękka ze skrzydełkami

nakład wyczerpany

logo: Wrocławski Program WydawniczyDofinansowano w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego.
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.

Patronat medialny:

logo: Czeskie Centrum

logo: Radio Wrocław Kultura

logo: Radio RAM

logo: Gazeta Wroclawska

logo: miesiecznk Odra

logo: Kvet Evropy

logo: blog Literackie Skarby Swiata Calego

Czeskie klimaty

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce

„Guwernantka” – Vladimir Macura

Książka „Guwernantka” przenosi czytelnika w czasy XIX wieku, gdzie do Wrocławia przybywa małżeństwo – Františko oraz jego żona, Antonia. On jest znanym czeskim poetą i filologiem, a ona wykształconą, piękną kobietą, o którą bohater jest przeraźliwie zazdrosny. Autor książki „Guwernantka” snuje historię tych dwóch postaci z niezwykłą wprawą, przedstawiając ich życie oraz relacje z dwóch różnych perspektyw. Macura opowiada o ich pobycie w mieście, a także trudach, z jakimi muszą się zmagać – epidemią, powodziami tudzież krwawymi zamieszkami wybuchającymi na ulicach. Antonia w dodatku musi pogodzić się z rolą matki i opiekunki dzieci z pierwszego małżeństwa męża, co wcale nie jest łatwe. Znakomity pomysł autorstwa Macury, który pozwala czytelnikowi odkrywać nie tylko losy bohaterów, lecz również historyczne zakamarki Wrocławia, jak też Pragi. To wszystko dodaje książce „Guwernantka” wyjątkowej głębi i autentyczności. Lektura jest bardzo wciągająca, a do tego wręcz pobudza czytelnika do refleksji nad naturą ludzkich relacji oraz dylematów życiowych, które są wieczne i do teraz może zmagać się z nimi niejeden z nas.

O autorze

Vladimír Macura

Poznaj Vladimíra Macurę, autora książki „Guwernantka”

Macura, który napisał „Guwernantkę”, to czeski krytyk, prozaik, tłumacz i literaturoznawca. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłą głębią myśli oraz wszechstronnością tematów – w swoich powieściach podejmuje zagadnienia filozoficzne, społeczne, a także historyczne. Wśród dzieł Macura można znaleźć zbiory poezji, eseje, jak również prace naukowe, które pokazują wybitną erudycję autora. Jednak najbardziej znana powieść, czyli „Guwernantka”, to dzieło, które zdobyło uznanie czytelników, a do tego krytyków zarówno w Czechach, jak i na całym świecie. Książka przenosi nas w czasy Wiosny Ludów, a ponadto konfliktów narodowościowych. Autor przedstawia życie codzienne bohaterów w zawiłych realiach międzykulturowego miasta, jakim był Wrocław.

Vladimír Macura zmarł w 1999 roku, pozostawiając po sobie nie tylko niezatarte ślady w literaturze, lecz także w sercach wielu czytelników, którzy wciąż odkrywają i doceniają jego wyjątkowe dzieła, m.in. „Guwernantkę”. Tę książkę powinien przeczytać każdy miłośnik literatury piękna!

Recenzje

O uczuciach na dwa głosy, wpis na blogu Między sklejonymi kartkami z 11.11.2018 – link;

W poszukiwaniu straconej wolności, wpis na blogu Literackie skarby świata całego, 23.09.2018 – link;

Agnieszka Szymik, Vladimir Macura – „Guwernantka” – recenzja i ocena, portal histmag.org, 30.08.2018 – link;

Elwira Przyjemska, „Cisza na dwa głosy”, czyli wielka czeska proza, wpis na blogu Księgarka na regale, 07.08.2018 – link;