Pusta mapa

pusta mapa okladka

Alena Mornštajnová, Pusta mapa
Przekład z języka czeskiego: Agata Wróbel

***

premiera: 15 grudnia 2020
ISBN 978-83-65989-12-3
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm, 378 stron
okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce Pusta mapa

Pusta mapa to saga rodzinna opisująca trzy pokolenia kobiet sportretowanych na tle dziejowych zawirowań.
Losy bohaterek powieści nierozłącznie splatają się z wydarzeniami, jakie przynosi czeskiemu narodowi wiek XX. Przedstawione przez najmłodszą z nich, Anežkę, obejmują okres od pierwszej wojny światowej i powstania Czechosłowacji aż po aksamitną rewolucję, transformację i próbę rozliczenia z przeszłością.
W 1914 roku Anna, babcia narratorki, wbrew woli rodziców wyjeżdża z ukochanym Antonínem do miasteczka na północy Czech. Imiona bohaterów – oba na pierwszą literę alfabetu – zwiastują obiecujący początek. Imię jest jednak także symbolem dokonanego za nas wyboru, przeznaczenia, które nie ogląda się na ludzkie pragnienia. Ćwierć wieku później ich córka, Alžběta, ucieka z pogranicza przed niemiecką armią. W kolejnym pokoleniu los – tym razem rękami funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – dewastuje życie samej Anežki.
Nominowana do nagrody Česka kniha 2014 Pusta mapa to świetnie opowiedziana, wielowątkowa opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w tryby niezwykłej historii. Po Hanie (2019, nagroda Czeska Książka 2018), to kolejna powieść Aleny Mornštajnovej, która ukazuje się w naszym wydawnictwie. Autorka ta to jedna z najpopularniejszych czeskich pisarek – w Czechach sprzedało się ponad 200 tysięcy egzemplarzy jej książek. Adaptacja teatralna Hany jest wystawiana w Teatrze Narodowym w Brnie, niedawno zakończył się też casting do filmu na podstawie tej powieści.

O autorce

Alena Mornštajnová HanaAlena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Pusta mapa (czes. Slepá mapa), po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej.