Listopad

W naszej księgarni:

Listopad Alena Mornstajnova - okladka

Alena Mornštajnová, Listopad
Przekład: Anna Radwan-Żbikowska

***

premiera: 4 czerwca 2023
ISBN 978-83-65989-15-4
Wrocław 2023
okładka miękka ze skrzydełkami

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce

Alena Mornštajnová napisała porywającą, wciągającą opowieść, która na szczęście nie wydarzyła się w naszym kraju. Różne jej warianty rozgrywają się jednak do dzisiaj w niektórych miejscach na świecie.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałoby wasze życie, gdyby w 1989 roku wszystko potoczyło się inaczej? Jakie byłyby nasze losy, gdyby komunizm się nie skończył i żelazna kurtyna wciąż oddzielałaby nas od świata i od siebie nawza­jem? Jedna z najbardziej poczytnych czeskich autorek znowu zaskakuje.

Listopad to dramatyczna historia zwykłej rodziny, którą pewnej listopadowej nocy rozdzieli wielka historia i skieruje jej członków przeciwko sobie.

Życie to nie to, czego chcemy, tylko to, co mamy. To naprawdę takie proste.

(pani Karla, Listopad)

O autorce

Alena Mornštajnová HanaAlena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Slepá mapa (polski tytuł: Pusta mapa), po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci), Tiché roky (2019) i Listopád (2021). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej, a obecnie trwają prace nad jej ekranizacją.

Recenzje

Marcin Piotrowski, recenzja patronacka – podcast z serii Znak-litera-człowiek z 25.10.2022 – link;