Iwona Partyka

O autorce

Iwona PartykaIwona Partyka – urodzona w 1970 roku w Gdyni, absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka powieści Faber, która w 2010 roku wygrała konkurs na najlepszą powieść portalu www.org-pisarze.pl. Przez niemal dwa lata – recenzentka książkowa BiblioNetki, autorka felietonów i artykułów z dziedziny literatury i filozofii. Publikowała m.in. w „Odrze”, „Szafie”, „Blizie”, „Dove Tales – An International Journal of the Arts”, „The Ultimate Writer”, „Kulturze i wartościach”, „Zapomnianej sztuce – sztuce pamiętania”, „Sztuce i filozofii”. W 2016 roku wydała powieść Mroczna tajemnica Don Orestesa Gonzagi Greco. Niecały rok później zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza. Nagrodzone powiadanie Lekcje u Madame Fleur znajduje się w wydanym w 2018 roku zbiorze – Pan Odutek i inne opowiadania, który został objęty patronatem medialnym przez najlepszy blog literacki roku 2019 – „Krytycznym Okiem”. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. Obecnie jako studentka trzeciego roku studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, Iwona Partyka próbuje połączyć swoje dwie największe pasje – filozofię i literaturę. Autorka artykułów z dziedziny estetyki i literatury w renomowanych naukowych periodykach polskich („Kultura i wartości”, „Sztuka i filozofia”), uczestniczka i prelegentka konferencji naukowych, w tym międzynarodowych.

O książce Teodor Hoppe idzie do nieba

Teodor Hoppe idzie do nieba, bo gdzie indziej miałby wędrować, skoro pcha go do tego miłość i obowiązek? Niezwykła historia spisana przez Iwonę Partykę pełna jest cudowności i oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. Nie egzotyczne lwy i antylopy towarzyszą Teodorowi, lecz świnia i ptak, nie pustynię przemierza, a leśne trakty i nadmorskie plaże. Mimo to czytając tę opowieść mamy wrażenie tajemniczości ukazanego świata.

Teodor Hoppe detalKaszuby Partyki to świat swojski i obcy, niepospolity i zwyczajny zarazem. To miejsca nabrzmiałe pamięcią pokoleń, źródło bolesnych wspomnień, niecodziennych wyborów, wydarzeń pamiętanych z lekcji historii i pokazanych w perspektywie lokalnej codzienności. Zresztą pamięć to temat przewodni tej powieści, jej spiritus movens. Autorkę wyraźnie intrygują meandry pamięci, nasze życie z własnymi wspomnieniami, wymazywanie i przywracanie wypartych zdarzeń, echo chwil szczęśliwych i bolesnych.
W końcu książka Partyki to także historia miłosna, arcyhistoria, w której garbus zakochuje się w olbrzymce. Ale miłość rozpatrywana jest tu bardzo szeroko, bo to też opowieść o miłości do przyrody i Boga, o życiu w harmonii ze światem natury, o akceptacji inności i przebaczeniu. O przeboleniu i przyjęciu świata w jego złożoności i migotliwej, nieuchwytnej prawdzie.
Powieść o Teodorze Hoppe jest jednocześnie liryczna, refleksyjna i zabawna. Pełna komicznych scen i filozoficznych nienachalnych refleksji.

Recenzje

Adam Kraszewski, Teodor Hoppe idzie do nieba, portal natemat.pl, 10.10.2020.

Katarzyna Denisiuk, „Teodor Hoppe idzie do nieba”, Iwona Partka – skąd i dokąd , blog naczytniku.com, 7.10.2020.

Ilona Słojewska, Skąd i dokąd idzie Teodor Hoppe?, wortal Dziennik Teatralny, 14.09.2020.

W naszej księgarni:

Teodor Hoppe okladka

Iwona Partyka, Teodor Hoppe idzie do nieba
redakcja: Elżbieta Żukowska
***
ISBN 978-83-65989-13-0
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm, 297 stron
okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki