Kara i nagroda

W naszej księgarni:

Kara i nagroda okladka

Anna Zonová, Kara i nagroda
Przekład: Anna Maślanka

***

przedsprzedaż do 13 maja!
ISBN 978-83-65989-08-6
Wrocław 2021
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami

292 strony

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce Kara i nagroda

Wieś w górach, jeszcze niedawno zamieszkiwana przez czeskich Niemców. I bohaterowie, których życie zostało z tym miejscem w jakiś sposób związane. Jozef i Tereza, rodzeństwo z rusińskiej rodziny, oraz Lise, żona komunistycznego dygnitarza powieszonego za zdradę, trafiają tu niedługo po wojnie. Kto z nich za karę, a kto w nagrodę?

Kara i nagroda to historia opowiedziana z perspektywy czterech postaci, które różnią się pochodzeniem, wykształceniem i wiekiem. Autorka kreśli stosunki czesko-niemieckie, a także relacje osobiste, erotyczne, społeczne i rodzinne, ukazując całą tragedię XX wieku – od II wojny światowej aż po dziś. Wojna, wysiedlenie Niemców, lata 50., tzw. „normalizacja” i początki kapitalizmu w latach 90. – wszystko to pozostawia na bohaterach bolesny ślad. Zagubieni, pełni traum, pozbawieni korzeni i tożsamości, bezustannie ranią się nawzajem.

Powieść była nominowana do najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej, Magnesia Litera, oraz zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

O autorce

Anna Zonová (ur. 1962) – czeska prozaiczka i krytyczka sztuki. Urodziła się w Nižnym Komárniku we wschodniej Słowacji. Z pochodzenia jest Rusinką. Ukończyła budownictwo na Politechnice w Brnie, później pracowała jako kuratorka wystaw i krytyczka.

Literacko zadebiutowała w 2001 roku zbiorem opowiadań Červené botičky. Do tej pory wydała cztery książki, które przyniosły jej nominacje m.in. do nagrody Magnesia Litera oraz Nagrody Josefa Škvoreckiego.