Piękna opowieść o historii Rumunów

W naszej księgarni:

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunii
Przekład: Bogumił Luft

***

ISBN 978-83-65989-02-4
Wrocław 2018
13 x 20,5 cm, 300 stron, okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce

Książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.
Cioroianu okladka

Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.
Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii, pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii naszego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem.

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu.
Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? Dlaczego w Bukareszcie można znaleźć pomnik wilczycy kapitolińskiej? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?

Piękna opowieść o historii Rumunów Adriana Cioroianu zawiera odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Po dwudziestu latach wykładania na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego doszedłem do wniosku, ze największym zagrożeniem dla naszej historii nie jest ani kłamstwo, ani manipulacja, których dopuściły się niektóre reżimy (wewnętrzne i zewnętrzne). Z czasem można to skorygować. Największym zagrożeniem jest obojętność. Ona prowadzi nie tylko do niewiedzy, ale i do uśpienia samego pragnienia wiedzy”.

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów

O autorze

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu jest cenionym historykiem, byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, a także politykiem – obecnie pełni funkcję ambasadora Rumunii przy UNESCO w Paryżu. Był też senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007–2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.

Recenzje

Piotr Bejrowski, Adrian Cioroianu – „Piękna opowieść o historii Rumunów” – recenzja i ocena, portal histmag.org, 28.08.2018 – link;

Dominika Liberadzka, Gawędy o Rumunii, wpis na blogu Polecam czytać mądre książki z 15.06.2018 – link;

Adam Kraszewski, Piękna opowieść o historii Rumunów, natemat.pl – link;