Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies. Jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji oprócz informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź naszą Politykę prywatności.
zamknij
  • -7,90 zł

PIĘKNA OPOWIEŚĆ O HISTORII RUMUNÓW - Adrian Cioroianu

36,095238 zł
28,20 zł - 7,90 zł

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunii
Przekład: Bogumił Luft

***

ISBN 978-83-65989-02-4
Wrocław 2018
13 x 20,5 cm, 300 stron, okładka miękka ze skrzydełkami

Ilość

 

Warunki dostawy

Piękna opowieść o historii Rumunów Adriana Cioroianu (w przekładzie Bogumiła Lufta) to zbiór zajmujących gawęd o historii Rumunii opowiedzianych prosto i z serca.

Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.
Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii, pozwalając zrozumieć czytelnikom dzieje Rumunii. Dla polskiego czytelnika, który o historii naszego przedwojennego sąsiada przeważnie nie wie zbyt wiele, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem.

Podróż po historii Rumunów rozpoczyna się w połowie XIX wieku, kończy się zaś w okolicach 1989 roku. Tak szerokie ramy czasowe pozwalają na nakreślenie malowniczego portretu tego fascynującego narodu.


Oprócz informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszych dziejów Rumunii, autor podaje wiele ciekawostek. Dlaczego pierwsza rumuńska królewska korona była odlana ze stali? Co łączy królową Marię i północnoamerykańskich Indian? Który król Rumunii dowiedział się z radia, że jego kraj przystąpił do wojny? Dlaczego w Bukareszcie można znaleźć pomnik wilczycy kapitolińskiej? O kim myślał architekt projektujący kasyno w Konstancy? Który z rumuńskich przywódców jeździł po Londynie otwartym powozem w towarzystwie królowej Elżbiety II?

Odpowiedź na te i na wiele innych pytań znajdą Państwo w książce.

Zobacz także