Sylva Fischerová

O autorce

Sylva Fischerová (ur. 1963) – pisarka, poetka, filolog klasyczny. Jest autorką dziesięciu tomów poetyckich, dwóch zbiorów opowiadań, dwóch powieści i dwóch książek dla dzieci. Wybrane zbiory poezji Sylvy Fischerovej były opublikowane w Stanach Zjednoczonych. Jej esej poetycki Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty była w 2013 roku nominowana do prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera.
Pisarka urodziła się w Pradze, ale aż do osiemnastego roku żyła w Ołomuńcu. Początkowo studiowała filozofię i fizykę na Uniwersytecie Karola w Pradze, ale ostatecznie poświęciła się filologii klasycznej. Obecnie pracuje na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Karola w Pradze, gdzie specjalizuje się w badaniach nad literaturą, filozofią i religią starożytnej Grecji.
Jej ojciec Josef Ludvík Fischer był filozofem, zaś przyrodnia siostra Viola Fischerová (1935–2010) – uznaną czeską poetką.
Więcej (w języku czeskim) tutaj.

O książce

Esej poetycki Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty można czytać jako literacki bedeker, ale zarazem i osobiste wyznanie. Autorka jedzie do Nowego Świata z własnym, na wskroś środkowoeuropejskim bagażem, stąd też opisy spotkań z amerykańskimi studentami, autorami i przyjaciółmi czy relacje z wizyt w galeriach i muzeach przeplatają się ze wspomnieniami z rodzinnych stron i refleksjami o historii, mitach i mentalności Europejczyków.
Więcej

Sylva Fischerová, Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty
Przekład: Olga Czernikow
***
ISBN 978-83-65989-09-3
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.