Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty

W naszej księgarni:

Sylva Fischerová, Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty
Przekład: Olga Czernikow

***

premiera: wrzesień 2021
przedsprzedaż do 13.09
ISBN 978-83-65989-09-3
Wrocław 2021
13 x 20,5 cm
96 stron
okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty

Co to znaczy odkryć Nowy Świat? I czy jakiś świat rzeczywiście może być naprawdę nowy? Czy bagaż, z którym przybywamy, pozwala nam zostawić stary świat za sobą? Czy nie determinuje sposobu, w jaki postrzegamy nowe miejsce i życie w nim? Między innymi takie pytania zadaje sobie narratorka i bohaterka tej książki, poetka ze starej Europy przemierzająca nowy kontynent. Między innymi – bo pytań jest naprawdę wiele, a imperatyw drążenia, analizowania, zgłębiania rzeczywistości sprawia, że w oczach tej dociekliwej i wrażliwej flâneuse każdy temat – począwszy od zwyczajów lokalnych emigrantów, przez amerykańskie życie literackie, po losy rdzennej ludności – zasługuje na głębszy namysł.
Książka Sylvy Fischerovej łączy elementy poezji, prozy, eseju, dokumentu, anegdoty czy dziennika podróży. Stanowi relację z odwiedzonych miast i miasteczek, a zarazem jest zapisem podróży po wspomnieniach, wrażeniach, myślach, ale przede wszystkim po słowach – słowach amerykańskich i europejskich poetów, filozofów, mitycznych indiańskich bohaterów, młodych adeptów literatury i doświadczonych akademickich wyjadaczy, osób dalekich i bliskich, tych rzeczywistych i tych wymyślonych.

O autorce

Sylva Fischerová (ur. 1963) – czeska pisarka, poetka, filolog klasyczny. Jest autorką dziesięciu tomów poetyckich, dwóch zbiorów opowiadań, dwóch powieści i dwóch książek dla dzieci. Jej utwory były publikowane w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Jej esej poetycki Europa jest jak krzesło Thoneta, Ameryka to kąt prosty był w 2013 roku nominowany do prestiżowej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera. Więcej