Pusta mapa

pusta mapa okladka

Alena Mornštajnová, Pusta mapa
Przekład z języka czeskiego: Agata Wróbel

***

premiera: 28 sierpnia 2020
ISBN 978-83-65989-12-3
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach społecznościowych:

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce Pusta mapa

Anna, Alžběta, Anežka. Trzy kobiety, a zarazem trzy pokolenia, sportretowane na tle dziejowych traum, rodzinnych sekretów i życiowych zawirowań.
Tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej Anna, babcia narratorki, wbrew woli rodziców wyjeżdża z ukochanym Antonínem do miasteczka na północy Czech. Imiona bohaterów – oba na pierwszą literę alfabetu – wydają się zwiastować nowy, obiecujący początek. Imię jest jednak także symbolem przymusowej spuścizny, przeznaczenia, które nie ogląda się na ludzkie wybory. Wkrótce Antonín zostaje raniony na froncie, Anna zapada na gruźlicę płuc. Ćwierć wieku później ich córka, Alžběta, ucieka z pogranicza przed niemiecką armią. A w kolejnym pokoleniu los – tym razem pod postacią funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – zmienia życie samej Anežki.
Pusta mapa, książka nominowana do nagrody Česka kniha 2014, to porywająca, wielowątkowa opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w tryby wielkiej historii.

Pusta mapa to debiut Aleny Mornštajnovej (autorka wydała pierwszą książkę w wieku pięćdziesięciu lat). Po Hanie (2019, nagroda Czeska Książka 2018), to kolejna powieść tej autorki, która ukazuje się w naszym wydawnictwie. Alena Mornštajnová to jedna z najpopularniejszych czeskich pisarek (ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Adaptacja teatralna powieści Hana jest wystawiana w Teatrze Narodowym w Brnie, niedawno zakończył się też casting do filmu na podstawie tej powieści.

O autorce

Alena Mornštajnová HanaAlena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Pusta mapa (czes. Slepá mapa), po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej.