Kara i nagroda

W naszej księgarni:

Kara i nagroda okladka

Anna Zonová, Kara i nagroda
Przekład: Anna Maślanka

***

przedsprzedaż do 13 maja!
ISBN 978-83-65989-08-6
Wrocław 2021
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami

292 strony

Na stronach społecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

goodreads_logo_amaltea

Dla prasy

Pobierz okładkę książki

O książce „Kara i nagroda”

Fabuła powieści rozgrywa się w górskiej wiosce, do niedawna zamieszkiwanej przez czeskich Niemców. Ci zostali jednak wysiedleni, a ich miejsce zajęli przybysze z różnych stron. To powieść o bohaterach, którzy zostali skierowani przez los właśnie do tego miejsca. Poznajemy m.in. pochodzące z rusińskiej rodziny rodzeństwo – Jozefa i Terezę – a także Lisę, wdowę po komunistycznym dygnitarzu, który został powieszony za zdradę. Kto z nich znalazł się w wiosce za karę, a kto w nagrodę?

„Kara i nagroda” – poruszone problemy

Akcja książki przedstawiona jest z perspektywy czterech osób, które różni wiele. Mają one odmienne pochodzenie, wykształcenie i wiek. Powieść obrazuje zarówno relacje osobiste, erotyczne, społeczne oraz rodzinne między nimi, jak i maluje szersze tło dotyczące stosunków czesko-niemieckich.

Autorka książki umiejętnie ukazuje problemy XX wieku – te dotyczące wojny, wysiedlenia Niemców, czasów tzw. normalizacji oraz początków kapitalizmu w latach 90. Rzeczywistość ta odciska piętno na bohaterach, a oni dotknięci traumami, pozbawieni korzeni oraz tożsamości cały czas zadają sobie wzajemnie ból.

„Kara i nagroda” była nominowana do Magnesia Litera, czyli najbardziej prestiżowej czeskiej nagrody literackiej. Ponadto powieść zdobyła drugie miejsce w ramach austriackiej Wielkiej Nagrody dla Literatury Wschodnioeuropejskiej.

„Kara i nagroda” – kilka słów o autorce

Anna Zonová to czeska prozaiczka oraz krytyczka sztuki. Urodziła się w 1962 roku w Nižnym Komárniku – we wschodniej Słowacji. Ma pochodzenie rusińskie.

Pisarka ukończyła budownictwo na Politechnice w Brnie. Nie zajęła się jednak inżynierią lądową, a pochłonęła ją sztuką. Zaczęła pracę jako kuratorka wystaw i krytyczka. W 2001 roku, w końcu, zadebiutowała literacko – wydała zbiór opowiadań „Červené botičky”.

Od tego czasu autorka ma na swoim koncie cztery książki. Te przyniosły jej nominację do prestiżowych wyróżnień literackich.