W naszej księgarni:
Petr Rákos, Corvina, czyli Książka o krukach
Przekład: Olga Czernikow
***
premiera: 6 grudnia 2019
ISBN 978-83-65989-07-9
Wrocław 2019
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.
Patronat medialny:
Na stronach społecznościowych:
Dla prasy
O książce
Corvina, czyli Książka o krukach Petra Rákosa (1956–1994) to utwór-mozaika, szalony i nieokiełznany w swojej groteskowej fantazji i surrealistycznym rozhasaniu. Czego tu nie ma… Islandzkie mity, bajka ezopowa w kilkunastu wariantach, apokryficzne kazania św. Franciszka, czarnopiórzy rycerze Okrągłego Stołu, kruczy kolonializm (zwany też corvinizacją), tablica stratygraficzna (plejstocen, holocen, moldavit, vibovit, emeryt, dyfteryt), podręcznik savoir-vivre’u dla kruków, arie operowe, alternatywna medycyna (akupunktura forsowana!), a do tego parodie poczytnych romansów i zakrojona na szeroką skalę drwina z agresywnego a wszechobecnego maskulinizmu.
Książka o krukach to oczywiście książka o ludziach.
Interesujcie się krukiem.
Kruk interesuje się wami.
Na początku było jajko.
Z jajka wykluł się kruk. Z pozostałych jajek wykluły się pozostałe kruki. Nagle wszędzie było mnóstwo kruków. Rozfrunęły się po świecie, zajęły wody i lądy, zstąpiły pod ziemię i zaczęły odbywać loty międzyplanetarne, ponieważ kruki zawsze muszą wszędzie wściubiać swój dziób.
Kiedy nadeszło południe, cały kruczy ród zasiadł do obiadu. Kruki są wszystkożerne, ale nie oznacza to, że jedzą absolutnie wszystko. W szczególności unikają: szkła, smoły dachowej, półprzewodników, sulfonamidów, szarlotki bułczanej, kalafonii, ryby w galarecie, nabiału koziego, motyli, taśmy do maszyny do pisania, kożuchów z mleka, siarczanu(VI) żelaza(II), ślimaków winniczków, płucek w śmietanie, białej pasty klejącej oraz 2,4-dietylo-6-tio-3,11,23-triaminomerkaptopropylenbutolu. Poza tym jednak kruki nie cofną się przed niczym, nawet przed pulpetami w sosie pomidorowym.
fragment książki
O autorze
Petr Rákos (1956–1994) – pisarz i psychiatra, w ostatnich latach życia ordynator Kliniki Psychiatrycznej w Pradze-Bohnicach. W swoich utworach, przesyconych duchem surrealizmu i groteski, często stosował eksperymenty językowe i formalne, chętnie też sięgał po elementy parodii czy pastiszu. Poza Corviną, czyli Książką o krukach do jego najbardziej znanych dzieł należą Fúrie čili Kniha stíhání (Furia, czyli Książka o prześladowaniu) i Askiburgion čili Kniha lidiček (Askiburgion, czyli Książka o ludkach). Petr Rákos popełnił samobójstwo 3 kwietnia 1994.
Recenzje
Elwira Przyjemska, Niebanalne książki na Święta, wpis na blogu Księgarka na regale z 17.12.2019 – link;
Adam Kraszewski, Corvina, wpis na portalu natemat.pl z 15.01.2020 – link;
Anna Maślanka, Z czarnym humorem o kruczym świecie – „Corvina”, Petr Rákos , wpis na blogu Literackie skarby świata całego z 11.02.2020 (recenzja patronacka) – link;
Milena Schefs, Perypetie Dagoberta Nordlichera (P. Rákos: Corvina, czyli książka o krukach), „Nowe Książki”, 06/2020;
Miłosz Waligórski, Na co lecą kruki, „Odra”, 12/2020, s. 106-107;
Petr Rákos, Corvina czyli książka o krukach, wpis na blogu czytanietoprzygoda.pl z 01.12.2020 – link;
Inne
W klimacie przekładów i książek — wywiad z Olgą Czernikow, wpis na blogu czytanietoprzygoda.pl z 26.08.2019 – link;