Autor Pięknej opowieści o historii Rumunów” i „Nie możemy uciec przed naszą historią” odwiedzi Polskę w maju w ramach Warszawskich targów Książki. Wraz z Rumuńskim Instytutem Kultury zapraszamy na spotkania z Autorem oraz Bogumiłem Luftem, tłumaczem:
23 maja (czwartek), godz. 16.00 – Uniwersytet Warszawski, sala 128,
25 maja (sobota), godz. 13.00 – Warszawskie Targi Książki, Stadion Narodowy, stoisko 78/D11.
Więcej informacji o spotkaniach związanych z kulturą Rumunii, gościa honorowego tegorocznych Targów Książki w Warszawie na stronie organizatora.
W naszej księgarni:
Adrian Cioroianu, Nie możemy uciec przed naszą historią
Przekład: Bogumił Luft
***
ISBN 978-83-65989-04-8
Wrocław 2019
13 x 20,5 cm, 308 stron, okładka miękka ze skrzydełkami
Premiera: 23 maja 2019, Warszawa
Książka dostępna w sprzedaży ogólnej od 17 czerwca 2019
Dla prasy
O książce
Nie możemy uciec przed naszą historią opisuje dramatyczne dziesięciolecia – od połowy lat 40. ubiegłego wieku do roku 1989. Dotyczy czasów, gdy społeczeństwo rumuńskie żyło pod władzą szczególnie okrutnego reżimu komunistycznego. Jest to kontynuacja Pięknej opowieści o historii Rumunów, obejmującej okres od początków rumuńskiej państwowości w XIX wieku aż po wiek XX.
Największą pasją autora jest opowiadanie historii. Czyni to z dużym talentem przede wszystkim za pośrednictwem
rumuńskiej telewizji publicznej. Książka, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem drugiej części jego wielokrotnie wznawianego cyklu stu kilkudziesięciu pogadanek wygłoszonych na telewizyjnej antenie pod wspólnym tytułem Pięć minut historii. Za sprawą tego programu profesor Cioroianu stał się w Rumunii medialną gwiazdą.
Publikacje te mogą przybliżyć rumuńskie doświadczenie polskiemu czytelnikowi, z uwagą przyglądającemu się – zwłaszcza w ostatnich latach – historii własnej i innych narodów naszego regionu Europy.
Po dwudziestu latach wykładania na Wydziale Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego doszedłem do wniosku, ze największym zagrożeniem dla naszej historii nie jest ani kłamstwo, ani manipulacja, których dopuściły się niektóre reżimy (wewnętrzne i zewnętrzne). Z czasem można to skorygować. Największym zagrożeniem jest obojętność. Ona prowadzi nie tylko do niewiedzy, ale i do uśpienia samego pragnienia wiedzy”.
Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów
O autorze
Adrian Cioroianu jest cenionym historykiem, byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu w Bukareszcie, a także politykiem. Obecnie pełni funkcję ambasadora Rumunii przy UNESCO w Paryżu. Był też senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007–2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.