Adrian Cioroianu

Najnowsza książka już w sprzedaży!


Najnowsza książka Adriana Cioroianu Nie możemy uciec przed naszą historią w przekładzie Bogumiła Lufta jest już dostępna w naszym sklepie internetowym. W księgarniach dopiero od 17 czerwca. Polecamy!

O autorze

Adrian Ciorpianu Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu, obecnie ambasador Rumunii przy UNESCO w Paryżu, jest jednym z najwybitniejszych rumuńskich historyków. Sprawował funkcję dziekana Wydziału Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego. W swoim kraju, za sprawą telewizyjnego cyklu „Pięć minut historii” („5 minute de istorie cu Adrian Cioroianu”), zasłynął jako popularyzator dziejów Rumunii.
Ponadto udzielał się jako polityk. Był senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007-2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.

W kolejnych rozdziałach zamieszczam dziewięćdziesiąt jeden »skrzyneczek z przeszłością«. Jak się okaże, styl, w jakim zostały zapisane owe opowieści, bliższy jest narracji ustnej, właściwej telewizyjnemu filmowi dokumentalnemu. Adresatem mych opowieści jest każdy pasjonat historii, a jedyną cechą, której oczekuje od niego niżej podpisany, jest c i e k a w o ś ć . Odbiorca, o którym myślałem podczas pisania scenariusza, to przede wszystkim człowiek c i e k a w y Rumunii niezależnie od wykształcenia, wieku czy zawodu. Historia jest w gruncie rzeczy dyscypliną bardzo demokratyczną. Nie tylko każdy może zajrzeć do książki o historii, ale również każdy (lub prawie każdy) ma prawo do własnych poglądów na temat przeszłości swojego kraju – choć jest niezbędne, by przedtem coś na ten temat przeczytał. W gruncie rzeczy wszyscy dążymy do Prawdy i w dziedzinie historii nikt nie ma na nią monopolu!

Piękna opowieść o historii Rumunów, fragment rozdziału Historia jako bajkowa opowieść

O książkach

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladkaNie mozemy uciec przed nasza historia - okladka

Książki Piękna opowieść o historii Rumunów i Nie możemy uciec przed naszą historią są zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”. Za sprawą tego programu profesor Adrian Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.

Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii. Tom I – Piękna opowieść o historii Rumunów obejmuje okres od połowy XIX wieku, czyli początków rumuńskiej państwowości, aż po wiek XX. Najnowsza część cyklu, Nie możemy uciec przed naszą historią dotyczy rządów komunistów – od lat 40. XX wieku po rok 1989.

Dla Cioroianu historia jest ważną, a przede wszystkim piękną i pasjonującą opowieścią, o czym przypomina on zarówno rumuńskim, jak i polskim odbiorcom.

W naszej księgarni:

Cioroianu Nie możemy uciec przed nasza historia - okladka

Adrian Cioroianu, Nie możemy uciec przed naszą historią
Przekład: Bogumił Luft

***

ISBN 978-83-65989-04-8
Wrocław 2019
13 x 20,5 cm, 308 stron, okładka miękka ze skrzydełkami
Premiera: 23 maja 2019, Warszawa

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów
Przekład: Bogumił Luft

***

ISBN 978-83-65989-02-4
Wrocław 2018
13 x 20,5 cm, 300 stron, okładka miękka ze skrzydełkami

Na stronach spolecznościowych:

lubimyczytac_logo_amaltea

Dla prasy

Okładka książki – Piękna opowieść o historii Rumunów
Okładka książki – Nie możemy uciec przed naszą historią