O autorce
Iwona Partyka – urodzona w 1970 roku w Gdyni, absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Autorka powieści „Faber”, która w 2010 roku wygrała konkurs na najlepszą powieść portalu www.org-pisarze.pl. Przez niemal dwa lata działała jako recenzentka książkowa BiblioNetki, autorka felietonów i artykułów z dziedziny literatury oraz filozofii. Publikowała m.in. w „Odrze”, „Szafie”, „Blizie”, „Dove Tales – An International Journal of the Arts”, „The Ultimate Writer”, „Kulturze i wartościach”, „Zapomnianej sztuce – sztuce pamiętania”, „Sztuce i filozofii”. W 2016 roku wydała powieść „Mroczna tajemnica Don Orestesa Gonzagi Greco”. Niecały rok później zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza. Nagrodzone opowiadanie Iwony Partyki „Lekcje u Madame Fleur” znajduje się w wydanym w 2018 roku zbiorze – „Pan Odutek i inne opowiadania”, który został objęty patronatem medialnym przez najlepszy blog literacki roku 2019 – „Krytycznym Okiem”. Stypendystka Marszałka Województwa Pomorskiego za rok 2018. Obecnie jako studentka trzeciego roku studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego, Iwona Partyka próbuje połączyć swoje dwie największe pasje – filozofię i literaturę. Autorka artykułów z dziedziny estetyki oraz literatury w renomowanych naukowych periodykach polskich („Kultura i wartości”, „Sztuka i filozofia”), uczestniczka, a także prelegentka konferencji naukowych, w tym międzynarodowych.
O książce „Teodor Hoppe idzie do nieba”
Teodor Hoppe idzie do nieba, bo gdzie indziej miałby wędrować, skoro pcha go do tego miłość i obowiązek? Niezwykła historia spisana przez Iwonę Partykę pełna jest cudowności oraz oryginalnego, kaszubskiego realizmu magicznego. Nie egzotyczne lwy oraz antylopy towarzyszą Teodorowi, lecz świnia i ptak, nie pustynię przemierza, a leśne trakty, jak też nadmorskie plaże. Mimo to czytając tę opowieść, mamy wrażenie tajemniczości ukazanego świata.
Kaszuby Iwony Partyki to świat swojski i obcy, niepospolity i zwyczajny zarazem. To miejsca nabrzmiałe pamięcią pokoleń, źródło bolesnych wspomnień, niecodziennych wyborów, wydarzeń pamiętanych z lekcji historii, pokazanych w perspektywie lokalnej codzienności. Zresztą pamięć to temat przewodni tej powieści, jej spiritus movens. Autorkę wyraźnie intrygują meandry pamięci, nasze życie z własnymi wspomnieniami, wymazywanie i przywracanie wypartych zdarzeń, echo chwil szczęśliwych, ale też bolesnych.
W końcu książka Partyki to także historia miłosna, arcyhistoria, w której garbus zakochuje się w olbrzymce. Ale miłość rozpatrywana jest tu bardzo szeroko, bo to też opowieść o miłości do przyrody oraz do Boga, o życiu w harmonii ze światem natury, o akceptacji inności i przebaczeniu. O przeboleniu i przyjęciu świata w jego złożoności i migotliwej, nieuchwytnej prawdzie.
Powieść o Teodorze Hoppe jest jednocześnie liryczna, refleksyjna, ale też zabawna. Pełna komicznych scen czy filozoficznych nienachalnych refleksji.
Recenzje
Adam Kraszewski, „Teodor Hoppe idzie do nieba”, portal natemat.pl, 10.10.2020.
Katarzyna Denisiuk, „Teodor Hoppe idzie do nieba”, Iwona Partyka – skąd i dokąd , blog naczytniku.com, 7.10.2020.
Ilona Słojewska, Skąd i dokąd idzie Teodor Hoppe?, wortal Dziennik Teatralny, 14.09.2020.W naszej księgarni:
Iwona Partyka, Teodor Hoppe idzie do nieba
redakcja: Elżbieta Żukowska
***
ISBN 978-83-65989-13-0
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm, 297 stron
okładka miękka ze skrzydełkami
Na stronach społecznościowych:
Dla prasy