Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies. Jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji oprócz informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”). Jeśli chcesz wiedzieć więcej, sprawdź naszą Politykę prywatności.
zamknij
  • -5,90 zł

PUSTA MAPA - Alena Mornštajnová

38,00 zł
32,10 zł - 5,90 zł

Alena Mornštajnová, Pusta mapa
Przekład z języka czeskiego: Agata Wróbel

***

premiera: 15 grudnia 2020
ISBN 978-83-65989-12-3
Wrocław 2020
13 x 20,5 cm
okładka miękka ze skrzydełkami, 378 stron

Ilość

 

Warunki dostawy

Pusta mapa to saga rodzinna opisująca trzy pokolenia kobiet sportretowanych na tle dziejowych zawirowań.

Losy bohaterek powieści nierozłącznie splatają się z wydarzeniami, jakie przynosi czeskiemu narodowi wiek XX. Przedstawione przez najmłodszą z nich, Anežkę, obejmują okres od pierwszej wojny światowej i powstania Czechosłowacji aż po aksamitną rewolucję, transformację i próbę rozliczenia z przeszłością.

W 1914 roku Anna, babcia narratorki, wbrew woli rodziców wyjeżdża z ukochanym Antonínem do miasteczka na północy Czech. Imiona bohaterów – oba na pierwszą literę alfabetu – zwiastują obiecujący początek. Imię jest jednak także symbolem dokonanego za nas wyboru, przeznaczenia, które nie ogląda się na ludzkie pragnienia. Ćwierć wieku później ich córka, Alžběta, ucieka z pogranicza przed niemiecką armią. W kolejnym pokoleniu los – tym razem rękami funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa – dewastuje życie samej Anežki.

Nominowana do nagrody Česka kniha 2014 Pusta mapa to świetnie opowiedziana, wielowątkowa opowieść o zwykłych ludziach uwikłanych w tryby niezwykłej historii. Jest to debiut literacki Aleny Mornštajnovej, znanej już polskim czytelnikom z doskonale przyjętej powieści Hana.

2020-12-15

Zobacz także