Alena Mornštajnová

O autorce

Alena Mornštajnová Alena Mornštajnová (ur. 1963) – czeska prozaiczka i tłumaczka literatury angielskiej, jedna z najgłośniejszych postaci literatury czeskiej ostatnich lat. Absolwentka filologii angielskiej i czeskiej Uniwersytetu w Ostrawie. Debiutowała w 2013 roku powieścią Slepá mapa, po której ukazały się także: Hotýlek (2015), Hana (2017), Strašidýlko Stráša (2018, książka dla dzieci) oraz Tiché roky (2019). Jej książki w Czechach zyskały ogromną popularność, o czym świadczy ponad 200 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Twórczość Aleny Mornštajnovej była wielokrotnie nagradzana. Największym uznaniem cieszyła się powieść Hana, której przyznano m.in. tytuł Czeskiej Książki Roku 2018 – w kategorii głównej i studenckiej.

O książce

Czechy, lata 50. XX wieku. Dziewięcioletnia Mira w dramatycznych okolicznościach traci najbliższych. Jedyną jej żyjącą krewną jest tajemnicza ciotka Hana, kobieta-duch, „czarna zmora”. Obserwując rodzącą się między nimi więź, powoli odkrywamy ich sekrety.
Hana Aleny Mornštajnovej jest opowieścią o sile życia, miłości i pamięci w obliczu cierpienia, poczucia winy i utraty. Hana to zarówno imię bohaterki, jak i czeskie słowo oznaczające wstyd. Wstyd tej, która przeżyła.
Mikrokosmosem codzienności zdaje się rządzić ślepy traf. Niewysłany na czas list, złamany zakaz, ciastka kupione w nieodpowiednim momencie – jakie byłoby życie bohaterów, gdyby choć jeden element tej układanki wyglądał inaczej?
Miłość i śmierć, naiwność i doświadczenie, walka ze wspomnieniami. Alena Mornštajnová prowadzi czytelnika przez meandry ludzkiej psychiki, które bywają równie pogmatwane jak losy jej bohaterów. Hana bazuje na niedopowiedzeniach i aż skrzy się od emocji, piętrzących się niczym kra na skutej lodem rzece. Na którą pomimo zakazu warto wejść…
Powieść Hana Aleny Mornštajnovej otrzymała liczne nagrody, w tym Czeskiej Książki Roku 2018.

Recenzje

Jarosław Czechowicz, recenzja patronacka – wpis na blogu Krytycznym okiem z 17.10.2019 – link;

W naszej księgarni:

Okladka ksiazki: Hana Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová, Hana
Przekład: Tomasz Grabiński
***
ISBN 978-83-65989-06-2
Wrocław 2019
okładka miękka ze skrzydełkami
w sprzedaży od 25 października

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej.

Patronat medialny:

logo: Czeskie Centrum

logo: Krytycznym okiem

logo: blog Literackie Skarby Swiata Calego

Czeskie klimaty

Dla prasy

Pobierz okładkę książki