Adrian Cioroianu

Książka w sprzedaży od 20 maja 2018


Już od 20 maja w sprzedaży książka Adriana Cioroianu Piękna opowieść o historii Rumunów w przekładzie Bogumiła Lufta. Polecamy!

O autorze

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu, obecnie ambasador Rumunii przy UNESCO w Paryżu, jest jednym z najwybitniejszych rumuńskich historyków, byłym dziekanem Wydziału Historii Uniwersytetu Bukareszteńskiego. W swoim kraju, za sprawą telewizyjnego cyklu „Pięć minut historii” („5 minute de istorie cu Adrian Cioroianu”), zasłynął jako popularyzator dziejów Rumunii.
Ponadto udzielał się jako polityk. Był senatorem, posłem do Parlamentu Europejskiego, a w latach 2007-2008 ministrem spraw zagranicznych Rumunii.

W kolejnych rozdziałach zamieszczam dziewięćdziesiąt jeden »skrzyneczek z przeszłością«. Jak się okaże, styl, w jakim zostały zapisane owe opowieści, bliższy jest narracji ustnej, właściwej telewizyjnemu filmowi dokumentalnemu. Adresatem mych opowieści jest każdy pasjonat historii, a jedyną cechą, której oczekuje od niego niżej podpisany, jest c i e k a w o ś ć . Odbiorca, o którym myślałem podczas pisania scenariusza, to przede wszystkim człowiek c i e k a w y Rumunii niezależnie od wykształcenia, wieku czy zawodu. Historia jest w gruncie rzeczy dyscypliną bardzo demokratyczną. Nie tylko każdy może zajrzeć do książki o historii, ale również każdy (lub prawie każdy) ma prawo do własnych poglądów na temat przeszłości swojego kraju – choć jest niezbędne, by przedtem coś na ten temat przeczytał. W gruncie rzeczy wszyscy dążymy do Prawdy i w dziedzinie historii nikt nie ma na nią monopolu!

Fragment rozdziału Historia jako bajkowa opowieść

O książce

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

„Piękna opowieść o historii Rumunów”, którą proponujemy polskim czytelnikom, jest zapisem wielokrotnie wznawianego cyklu stu pogadanek wygłoszonych na antenie rumuńskiej telewizji publicznej pod wspólnym tytułem „Pięć minut historii”, dzięki którym profesor Adrian Cioroianu stał się gwiazdą rumuńskich mediów.

Autor opowiada w skrócie o najważniejszych wydarzeniach, problemach i postaciach rumuńskiej historii. Dla Polaka, który przeważnie nie ma o tych dziejach bladego pojęcia, owa rozłożona na sto epizodów opowieść będzie frapującym odkryciem. Ale była odkryciem również dla wielu Rumunów, którzy – podobnie jak wielu Polaków – nie znają zbyt dobrze historii swojej ojczyzny.
Dla Cioroianu historia jest ważną, a przede wszystkim piękną i pasjonującą opowieścią, o czym przypomina on zarówno rumuńskim, jak i polskim odbiorcom. Więcej o książce TUTAJ

W naszej księgarni:

Piękna opowieść o historii Rumunow - okladka

Adrian Cioroianu, Piękna opowieść o historii Rumunów
Przekład: Bogumił Luft

***

ISBN 978-83-65989-02-4
Wrocław 2018
13 x 20,5 cm, 300 stron, okładka miękka ze skrzydełkami

Dla prasy

Pobierz okładkę książki